Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbiroh

29. 1. 2007

Organizátoři vlakové dopravy na turisty často nemyslí, protože jejich potřeby nespadají do základní dopravní obslužnosti. Ale občas se jim něco povede. Mám tím na mysli třeba zrychlený osobní vlak, který jezdí v 9:53 z Prahy –Smíchova, až do Berouna nikde nestaví a pak už jako klasický osobák pokračuje bez přestupu rovnou do Plzně. Je to zajímavé sezónní spojení za pouhých 160,- Kč tam i zpět pro rodinu na společnou jízdenku SONE+.

ObrazekJe tedy sobotní dubnové dopoledne roku 2006 a my vystupujeme ve stanici Zbiroh. (  http://www.zbiroh.cz ) Před námi jsou 3km šlapání probouzející se jarní přírodou. V dálce vidíme siluetu dlouho zapovězeného zámku. Hora pod zámkem má totiž unikátní schopnost zesilovat radiové vlny. Toho využívala už Hitlerova armáda ke sledování rádiové komunikace spojenců snad až kdesi v jižní části Atlantického oceánu. Stejná vlastnost se pochopitelně hodila i ČSLA, která zde umístila své tajné a kvalitní radiolokátory, schopné sledovat i “neviditelné” americké letouny.
Je jasné, že za těchto podmínek se k zámku těžko dalo přiblížit a o jeho historické či architektonické kvality se dlouho nikdo moc nestaral. Zlom přišel až po roce 2000.Obrazek Dnes se o budovy i park stará soukromá společnost, která zde pořádá luxusní svatby a rauty. V souběhu je ovšem turistům k dispozici prohlídkový okruh, kde občas chybějící inventář zajímavým způsobem nahrazuje audiovizuální technika nebo nalezené archeologické předměty. Autentický je sál, kde tvořil Alfons Mucha.
( http://www.zbiroh.com/uvod/ )

Okolí Zbirohu je stvořené pro cyklistické projížďky. Pokud budete mít hlad, doporučuji hospodu na náměstí. Poznáte ji podle řady přivázaných kol. Vaří zde dobře, hotovky i o víkendu. My jsme se zde zastavili i odpoledne na zákusek a také jsme neprohloupili.
Ze zbirožského nádraží jezdí vlaky na Prahu často. Pokud pojedete osobákem, podobně jako my, cesta ubíhá skoro stejně rychle jako rychlíkem, ale většinou vás bude čekat pohodlný přestup v Berouně na moderní pantograf.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář