Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rokytnice v Orlických horách.

27. 2. 2007

Orlické hory nejsou vlakové turistice zrovna nakloněny.Obrazek Pravděpodobně za to mohou historické důvody, protože současní úředníci mají docela velkolepé plány s rozšířením železnic v jejich horách. Uvidíme jak se poperou s různými aktivisty, vyššími úředníky a s finančními prostředky. Prozatím si musíme vystačit s lokální tratí 023 vedoucí z Doudleb nad Orlicí do Rokytnice nad Orlicí, čili pod okraj vlastního pohoří.

V Orlických horách jsme s Frantou ještě nesáňkovali, tak to jedeme napravit. Sáně nakládáme do kupé rychlíku R853 jedoucího v 9:21 z Prahy – Vysočan do Hradce Králové. Je středa 14.2.2007. V Hradci přestupujeme bez čekání na Sp 1955, odjezd v 11:04. V Doudlebech opět přestupujeme na lokálku směr Rokytnice v O.h., č.v. Os 25234, příjezd 12:36. Trochu se nám stýská po “Klidné síle”, která jezdila z Prahy do Jeseníku bez přestupu (když nepočítám časté výluky). Ale kdeže loňské sněhy jsou.
ObrazekPo příjezdu do Rokytnice ( http://www.rokytnice.cz/ ) zjišťujeme, že poněkud chybí i sněhy letošní. Středeční sluníčko jim právě dává ránu z milosti. Na okolních kopcích se na povrch dere předjaří. Vedle skomírající sjezdovky nacházíme trochu souvislého sněhu. S velkými sáněmi sice mezi ostrůvky šťavnaté trávy vypadáme jako zoufalci, ale nakonec zjišťujeme, že nám to docela sviští. Dáváme si vlastních zásob klobásu, sýr a horký čaj z termosky. Sluníčko hřeje, hory jsou krásné, Rokytnice už méně. Je zde trochu zanedbaný zámek a dva kostely. Na náměstí (či spíše návsi) je ještě infocentrum.

ObrazekPo další sáňkovačce utíráme ze skluznic loňský kravinec a vydáváme se nazpět přes město a autobusák na vlakové nádražíčko. V 15:22 s námi odjíždí Os 25239.
Nyní si v klidu vychutnávám trať 023. Zprvu je výhled na pásmo Orlických hor. Pak projedeme prvním tunelem a dostáváme se do hezkého údolí. Podobná romantická údolí jsou pro podhůří Orlických hor typická. Postupně se stráně přibližují k trati a my projíždíme Čertovým dolem. Na jeho konci je druhý tunel. Vyjíždíme nad říčkou Zdobnicí. Stavíme v městě krajek Vamberku a příští stanice je konečnou této trati – Doudleby. Objedeme zámek a vystupujeme.

V 16:10 šplháme se sáněmi do R1956/964, z kterého až do Prahy nemusíme vystupovat. Tam jsme krátce po půl sedmé večer.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář