Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trója.

23. 3. 2009

 

Vystoupíme-li v Praze z vlaku na holešovickém nádraží, máme před sebou krásné kopečky s rozsetými usedlostmi, od kterých nás dělí zčerstva tekoucí Vltava. Kdysi tu ležela obec Ovenec, dnes Trója.

Pokud  máme čas, můžeme za nádražím u teplárny nastoupit na tramvaj číslo 14 nebo 17 a popojet jednu stanici přes řeku. Za mostem vystoupíme, vrátíme se k Vltavě a podél ní ve směru proudu pokračujeme k trojskému kanálu. Zde trénují naši úspěšní vodáčtí reprezentanti. Bývaly zde vzrostlé stromy, ale většina z nich včetně chat vzala za své při povodních v roce 2002. O kus dál visí nad řekou pěší lávka. Dá se po ní dostat na Císařský ostrov a dále do Stromovky. Jedná se o poslední mostní stavbu přes celou Vltavu na území Prahy. Dále po proudu už jsou jen dva přívozy.
Za lávkou začíná zahrada trójského zámku. Zámek nechal na konci 17. století postavit Václav Vojtěch, hrabě Šternberk. Ten byl ovlivněn svými kavalírskými cestami po Itálii a Francii, kde se seznámil s moderními šlechtickými letními sídly navazujícími na tradici vil antického Říma. Po nabytí moci se na vrcholu svých sil pustil do budování vlastního kousku jižní Evropy na svých pozemcích kousek za Prahou. Dle některých zdrojů je trojský zámek nejstarší pražskou vilou, pokud nebudeme počítat královské letohrádky. Bohatý katolík Václav Vojtěch počítal, že jeho zámek by mohl navštívit i císař při jeho pobytu v Praze. To se mu splnilo v roce 1702, kdy přijal pozvání na jednu slavnost i císař Leopold I.

 

Obrazek

Skvělé je zpracování francouzské zahrady a její napojení na reprezentativní schodiště zámku. Panstvo mohlo při letní slavnosti sejít po něm z hlavního sálu přímo do krásné a rozlehlé zahrady, kde mohli za svitu lampiónů pokračovat ve svých kratochvílích. Díky citlivé rekonstrukci areálu ve dvacátém století si můžeme podobné slavnosti i dnes živě představit.
V meziválečné době vznikla na pozemcích zámku pražská zoologická a později i botanická zahrada. Osobně dávám přednost návštěvě botanické zahrady. Přední část patří vinicím pojmenovaných po svaté Kláře stejně jako kostelík nad nimi. Za kostelem je venkovní botanická expozice. Jejím skvostem je pravá japonská zahrada, která je darem japonské ambasády. Vše je náležitě udržováno. Na horním konci mírně placené části zahrady se můžeme rozhodnout, zda navštívíme skleník Fata morgána (poněkud dražší) nebo půjdeme neplacenou částí botanické zahrady vzhůru. Cestou se nám budou otevírat úchvatné pohledy na Tróju, její zámek i Pražský hrad. Na vrcholu kopce nás čeká zcela realistické bohnické sídliště. Ale můžeme zde nasednout na autobus a nechat se dovézt na stanici metra Kobylisy. Odtud je to jedna stanice metrem na Nádraží Holešovice nebo čtyři stanice na Hlavní nádraží.

http://www.ghmp.cz/c_troja.php
http://www.botanicka.cz/generate_page.php?page_id=95
http://www.zoopraha.cz/cs/

http://www.skhubertus.com/soubory/trate/troja.htm

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář