Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouřim.

2. 7. 2007

 

ObrazekJe neděle 1.7.2007 a my v Pečkách nastupujeme do vlaku Os19308 jedoucím do středočeské Kouřimi. Před polednem jsme na místě. V plánu máme oběd, návštěvu skanzenu a v 16:45 nastoupit na historický motoráček a nechat se odvézt do Uhlířských Janovic. Muzejní provoz na trati 013 zde provozuje v létě o víkendech dle platného jízdního řádu Klub železničních cestovatelů. My však máme porci smůly – na nádraží visí cedule, že z důvodu nehody vláček 1.7.2007 nepojede. Zbývá tedy skanzen.

ObrazekNejdříve ovšem oběd. Jdeme po zelené značce na náměstí, kde si necháváme místními poradit a jdeme do hostince U lva v Pražské ulici. Zjevně jsme udělali dobře. Ceny jsou mírné, kvalita dobrá. Hotovky sice v neděli chybí, ale poloviční porci pro děti za 75% ceny udělají. Navíc jsou k dispozici těstoviny na různý způsob v ceně okolo 65,- Kč. Stínem je pomalejší obsluha.
ObrazekPo obědě pokračujeme po zelené značce do Muzea lidových staveb. Ve skanzenu je velice poklidná atmosféra, domky mají řádný rozestup, děti zde mohou pobíhat a nikoho příliš neruší. Cítím se tu jako za mých dětských let na prázdninách u babičky. Dva objekty jsou s výkladem, v dalším je žel zavřená hospoda, v jiném zase obchůdek a toalety – nikoliv suché. Vše doplňují zrající třešně, bzučící hmyz a zpívající ptáci. Prostě venkovská idylka. Pro kolegy z KČT – dostali jsme na Eurobeds 50% slevu ze vstupného.
ObrazekPo skanzenu následuje na náměstí prohlídka muzea. Stará Kouřim byla v 9. století významným hradištěm slovanského kmene Zličanů, později na místě dnešní Kouřimi založili Přemyslovci správní hrad. Muzejní expozice zachycuje celý tento vývoj města až po 19. století. To už byla Kouřim jen odpočívající historií. Díky tomu se zachovalo městské opevnění, cenný kostel sv. Štěpána a vedle stojící renesanční zvonice se dvěma zvony se srdcem vzhůru. Raně gotický kostel je v sobotu odpoledne přístupný i s průvodcem, jinak lze jenom nahlédnout skrz dveře. Dle obrázku je v něm zajímavá krypta sv. Kateřiny.
ObrazekPak se vracíme do hostince U lva na palačinky se zmrzlinou, medovník a preso. Číšnice už vše zvládá rychle, v klidu a s úsměvem.
V 17:58 nastupujeme na lokálku Os19323 a v Pečkách přestupujeme na panťák do Prahy. Celou cestu jsme absolvovali na SONE+ za 130,- Kč pro rodinu na celý den.
http://www.mesto-kourim.cz/
http://www.ivo-turista.unas.cz/kourimskanzen.htm
http://kourim.turistik.cz/en/galerie/
http://www.litomysky.cz/pecky/pecky.htm
http://www.u-lva.cz/
http://www.pruvodce.com/kourim/index.php3?idn=437
http://www.env.cz/stezka/lokality/kolin/ns-zasmuky.htm
http://www.cestyapamatky.cz/kourim-stepan.html
http://www.lidova-architektura.cz/C-ochrana/muzea-skanzeny/narodopisne-muzeum-skanzen-kourim.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář