Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobříš.

27. 5. 2007

 

V sobotu 19. května 2007 probíhaly oslavy 750. výročí založení města Dobříš. Na náměstí bylo pódium s celodenním programem, okolo mnoho malých stánků i velkých stanů s občerstvením. Z Prahy byly vypraveny parní vlaky, od kterých do centra Dobříše jezdila kyvadlová doprava. http://www.mestodobris.cz/

ObrazekJe krátce před polednem a na náměstí hlasitou hudbu přehlučují slova moderátorů. Okolo stánků je narváno a na vše pálí letní slunce. V přilehlém parku již polehávají skupinky zmožených osob. Vedle nich se rozklusávají účastníci dobříšského městského běhu na 10 km. Start je ve 14 hodin a startérem je Slavomír Lenner, bývalý asistent trenéra Hlinky z Nagana. Běžíme zámeckým parkem, pak vilovou zástavbou okolo místních rybníků, přes louky k brdským lesům, kde se točíme zpět k městu. V úmorném vedru se jazyk lepí na patro, sklenice vody v cíli přijde tady vhod.
ObrazekPo doběhu se s rodinou vydáváme na zámek. Kupujeme si turistickou známku a vstupenky do francouzské zahrady. I ta je dnes plná lidí, ale při její rozloze to příliš nevadí. Sice jarní květiny již odkvetly a letničky teprve rozkvétají, přesto má zahrada své kouzlo. V parteru před zámkem jsou ze zimostrázu vystříhané ornamenty, typické pro tento druh zahrad. V horní části zahrady je pódium, z kterého je parádní pohled na mohutný zámek. Ve střední části si děti hrají v bludišti ze sestříhaných habrů. ObrazekCelkový dojem dotváří vodní fontánky a perfektně ošetřované pískované cesty. Přehlédnout nelze ani množství barokních soch.
Na francouzskou zahradu navazuje anglický park. Zde je klid a pohoda. Dále pak je obora, ale ta je necitelně přeříznutá rychlostní silnicí na Strakonice.
Zámek je v soukromých rukou Colloredo-Mannsfeldů. Ti postupně rekonstruují i drobnější stavby v parku, které byly za vlády komunistických spisovatelů značně ošumělé.V rozsáhlých zámeckých prostorách jsou i muzejní expozice.
http://www.zamekdobris.cz/
Na nádvoří je Zámecká restaurace. Ale dnes máme smůlu – cedule hlásí: „Obsazeno“. Další slušnou jídelnu nalézáme poblíž náměstí, v nevýrazné zástavbě mezi kostelem a městským parkem. V přízemí je bar, ale v prvním patře hodně dobře vaří. Škoda, že majitel nevyužil lépe příležitost a neposílil směnu. Kuchyň v době slavností nestíhá a jediná číšnice má hodně zamotanou hlavu a uběhané nohy.
Na závěr dodávám doporučené sobotní vlakové spojení z Prahy. Slavné „vlaky na Dobříš“ dnes již většinou jezdí z hlavního nádraží a rychlostí právě neoplývají. Zato přírody a pohledů do krajiny si cestující cestou užijí dost.  Tak tedy z Prahy hl.n. odjíždí lokálka v 9:06, v Dobříši je v 10:54. Zpět se vrací v 18:34 a na hlavním n. v Praze je ve 20:15. Možností je ovšem více.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář