Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velké Losiny.

6. 10. 2008

Je krásné prosluněné poledne soboty 27. září 2008. Stojíme v parku před zámkem, jehož bělostná renesanční fasáda se odráží v nedalekém jezírku. Děsivé dějiny tohoto místa jsou téměř zapomenuty. Přesto každý, kdo četl Kladivo na čarodějnice, či viděl jeho fascinující filmové zpracování, má na tomto místě obavy. Odkud se vynoří všemocný soudce se svými biřici? Kdo z nás je nyní na řadě? Naštěstí nikdo. Můžeme si v klidu užívat procházky po udržovaném parku či navštívit vzácné zámecké interiéry.

Obrazek

O několik stovek metrů dále se nachází dochovaná a funkční středověká manufaktura na výrobu ručního papíru. Dnes je to pravděpodobně známější losinský objekt než vlastní zámek. Výroba probíhá, pro návštěvníky je zde i muzeum této výroby.

V roce 1997 pustošivá povodeň doslova odnesla železniční trať ze Šumperku do Koutů nad Desnou. České dráhy nad ní zlomily hůl. Ne tak ovšem místní obce. Ty vytvořily sdružení, které dráhu pod názvem ŽELEZNICE DESNÁ znovu postavilo na nohy a úspěšně ji začalo provozovat. Nelze se divit, že zde neuznávají žádné jízdní doklady ČD. Pokud se chcete po ní svést, musíte si koupit jízdenku u okének s logem ŽD. Není moc drahá. Konečně, ze Šumperka je to do Velkých Losin opravdu jen kousek. Za pozornost také stojí upravená nádraží i drobné zastávky cestou. Kdo si pamatuje stará ošuntělá nádraží ČD, bude se divit.
http://www.losiny-zamek.cz/
http://www.muzeumpapiru.cz/
http://www.losiny.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář