Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velké Karlovice.

7. 4. 2008

Je pátek 17.8.2007. Z našeho základního tábora v Břeclavi odjíždíme rychlíkem R 805 v 9:08. V 10:34 jsme v Olomouci a v 10:52 přestupujeme na EC 121. Ve 12:06 vystupujeme ve Vsetíně.

Je čas oběda, a tak v neznámém městě sháníme vhodnou restauraci poblíž nádraží. Přímo naproti poutá naši pozornost pizzerie. Ale z ní se klube spíše podezřelá herna. Vlevo od nádraží se vyjímá  přívětivá hospoda „Na špici“. Při vstupu do ní vidíme, že je skutečně velmi oblíbená. Těžko sháníme dvě místa, ale trocha čekání se vyplácí. Na jídelním lístku je velice slušný výběr hotovek, minutek i pizz. Ty se dokonce pečou v pěkné cihlové peci. Vše je v příjemné atmosféře s přívětivou rychlou obsluhou a za solidní ceny. 

Obrazek

Prohlídku centra nestíháme, ale odjezd lokálky v 13:27 v pohodě. Os 13269 přijíždí do Velkých Karlovic ve 14:27. Trať 282 se vine horským údolím mezi Javorníky a Vsetínskými vrchy. Názvy vesnic jsou krásné, jejich zjev je však příliš poznamenán socialismem a následně divokými podnikatelskými záměry i úpadky. V místech, kde údolí postupně uzavírá masiv Beskyd, vláček končí. Je nízká oblačnost, hory i lesy působí téměř hrozivým dojmem. Přecházíme trať a míříme k dominantnímu dřevěnému kostelu se známým hřbitovem. Poblíž se nachází malé, ovšem velmi výrazné muzeum místní řemeslné výroby. Expozice jsou v autentické dřevěnici, paní průvodkyně je rázná horalka a bez problémů zvládá školní výlet, který jde s námi. „Naproti muzea“ je vtipný a výstižný název příjemné výletní hospody, kde v dešti končíme. Pro tuto situaci se jedná o zcela vhodné místo. I když se to nezdá, mají zde čtyři druhy dobré pizzy po 80 korunách, vynikající kyselo za desetikačku, litr burčáku za 35 korun, odpoledne stále ještě řadu hotovek i minutek. Jen od slivovice jsem ve zdejších končinách očekával více.
Zpět odjíždíme lokálkou v 16:23, v 17:54 ve Vsetíně přestupujeme na EC 126, v 19:19 v Olomouci na R 812 a ve 20:45 jsme v Břeclavi. Čeká nás kilometrové putování nočním městem a poslední noc v minichatičce kempu Pod zámkem. Ráno se budeme přes Flóru Olomouc vracet do Prahy.
http://velke-karlovice.ceskehory.cz/
http://www.velkekarlovice.cz/main.php?pg=0000
http://www.nettravel.cz/Ceska-republika/Beskydy/Velke-Karlovice/O-Zemich/
http://www.tisicovky.cz/cs/vylety/javorniky/z-velkych-karlovic-na-maly-javornik/
http://www.matosoft.cz/velke-karlovice

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář