Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kořenov a Horní Polubný.

26. 12. 2007

 

Je pátek 21.12.2007 a česká kotlina je už třetím dnem pod poklicí inverzní oblačnosti. Teploty se pohybují okolo mínus pěti celý den. V Praze vládne sklíčená nálada, prach a výfukové plyny. Nutno změnit vzduch.

Ráno před sedmou hodinou bereme s Frantou sáně a míříme na vysočanské nádraží. Zde nastupujeme do R 940 a v 7:25 odjíždíme z Prahy směrem na Turnov a Tanvald. Podle očekávání se za Železným Brodem začíná zdánlivě nerozbitná oblačnost protrhávat. V Tanvaldu už je nad námi azurová obloha. Přestupujeme na lokálku do Harrachova (Os 16231, odj. 10:19) a v 10:38 vystupujeme uprostřed zimní idylky v Kořenově.
ObrazekSe sáněmi přecházíme trať a po žluté značce procházíme Horním Polubným. Stále stoupáme až ke kostelu. Naproti němu je protažená cesta k samotám na hřebenech Jizerských hor. Už máme vyzkoušeno z let minulých, že zde po pluhu vzniká skvělá sáňkařská dráha. Navíc je docela bezpečná, protože provoz aut je skutečně minimální. To platí i dnes. Jen sněhu je poněkud málo a ostré slunce jej dále taví. Z nás pak sundavá jednotlivé vrstvy zimního oblečení. Otevírá se nádherné panoráma zasněžených Krkonoš. Na druhé straně z oblaků vyčnívá kužel Tanvaldského špičáku. Dál už je nekonečné bílé moře pod blankytnou oblohou.
Sáňkujeme hodinu dopoledne a dvě hodiny odpoledne. Na oběd sjíždíme pod kořenovské nádraží do oblíbeného penziónu U krbu. Zde jsme strávili nejednu dovolenou či víkend. Ceny jsou mírné, služby přiměřeně kvalitní a personál ochotný. Zjišťujeme, že se nic k horšímu nezměnilo, a tak sem před setměním přijíždíme znova na pořádnou svačinu. http://penzion-ukrbu.monty.cz/
Po sedmnácté hodině penzión opouštíme a pod hvězdami míříme několik desítek metrů na nádraží. Vlak od Harrachova přijíždí přesně v 17:14. V Tanvaldu na nás čeká vytopený rychlík R 949 do Prahy. V půl deváté jsme ve Vysočanech. Místo hvězd je nad námi opět smog.

http://www.jizerky.cz/cz/nase-tipy/tipy-na-7-dni-jbc-a-okoli/den-5a/
http://korenov.ceskehory.cz/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář